Státní symboly Jižní Afriky

Národní vlajka

Vlajka JAR

Jižní Afrika přijala svou národní vlajku poměrně nedávno 27. 4. 1994 v Den Svobody. Poprvé byla oficiálně vyvěšena 10. května 1994 – v den inaugurace Nelsona Mandely presidentem. Význam barev na vlajce. Vlajka je složená ze šesti barev v obdélníkovém poli. To je rozděleno tvarem písmene Y, které znamená UNITY neboli jednotu. Modrá barva reprezentuje Atlantický oceán a indické moře nebo v jiné verzi širé nebe nad hlavou. Červená reprezentuje zemi nasáklou krví prolitou během bojů v historii, na které nelze zapomenout. Zelená reprezentuje zelenou zemi a její rostlinné bohatství. Bílá jsou bílí obyvatelé jižní Afriky a černá jsou původní kmeny. Zlatá barva reprezentuje nerostné bohatství, především zlato.

Státní znak

Znak JAR

Centrálním motivem je pták s roztaženými křídly-Písař Hadilov. Nad ptákem vidíme vycházející slunce, pod ptákem je Prothea, která symbolizuje dokonalou harmonii kultur a kvetoucí národ. Obilné klasy symbolizují úrodnou a bohatou zemi, sloní kly symbolizují moudrost, vytrvalost a sílu. Uprostřed znaku vidíme kopí a bojovou hůl (palici), dva symboly, které vyjadřují odhodlání bránit mír. Postavy v centrální části znaku jsou první/původní obyvatelé kmenu Xhosa (anglicky Khoisan). Postavy jsou převzaty z Lintonských jeskynních maleb. Nápis ve spodní části!ke e:/xarra//ke  je ve Xhoiském jazyce a v překladu znamená „ Různí lidé spojeni v jedno“.

 

Národní zvíře

Narodni zvire

Antilopa skákavá neboli Springbok. Antilopa o kohoutkové výšce okolo 75cm a váze cca 40kg. V našich podmínkách jí vídáme například na tričkách Jihoafrického ragbyového týmu nebo na dresech fotbalistů JAR. Samec i samice antilopy skákavé mají rohy a jsou skvěle přizpůsobení pro život v suchých a travinatých oblastech.

 

 

Národní pták

Narodni ptak

Písař hadilov, nebo také Modrý jeřáb žije téměř po celé JAR. Je asi metr vysoký, modrošedé barvy s černými znaky a s dlouhým krkem podpírajícím kulatou hlavu s chocholkou. Písař je monogamní pták, který hnízdí ve větvích akácií. Hnízdo je ploché a je využíváno párem několik let. Dlouhé nohy s ostrými drápy umožňují lovit hady a jiné malé obratlovce. Hadilov je spíše tichý pták, ale dokáže vydávat vysoké a chřestivé zvuky, které jsou slyšitelné na velké vzdálenosti.Hadilov je pro svou schopnost lovit hady v Africe občas ochočován a zemědělci cvičen na ochranu hospodářství.

Národní květina

Narodni kvetina

Prothea pojmenována po bohu Proteovi, který měl stejně jako tento rod velmi proměnlivou podobu. Květy jsou velké, nápadně šišticovité a známe je z květinářství, kde se prodávají sušené k aranžování. Tyto rostliny často úzce koexistují s ptákem strdimilem kapským, který se živí nektarem z květů a zároveň je opyluje.

 

 

Národní ryba

Narodni ryba

Galjoen neboli Ostnušík Kapský. Ostnušík byl vybrán za národní rybu proto, že žije pouze v oblasti vymezené Namibíí a Durbanem.

 

 

 

Národní strom

Narodni strom

Podkarpus, Žlutodřev neboli Yellowwood. V lesích může vyrůstat až do 40 metrové výšky s obvodem kmenu až 3 metry. Kůra je zelená, ve stáří pak šedá. Čím je strom starší, tím se kůra štípe a odlupuje se. Dříve byl považován za podřadný strom bez většího využití, avšak v dnešní době je velmi ceněn pro své dřevo.