GARDEN ROUTE 

Máte chuť se potápět? Skočit si bungee jumping? Procházet se prastarými lesy? V sedle koně nebo kola vidět divokou zvěř v rezervacích? Spřátelit se s opicemi? Odpočívat na pláži? Pohladit si lva-krále zvířat? S větrem o závod cválat na koni po liduprázdné pláži? Tohle vše je možné pokud se s námi vydáte na cestu po Garden Route. Pás pobřeží od Zálivu mušlí (Mossel Bay) směrem na východ až za záliv Plettenberg je známý jako Garden Route neboli Zahradní cesta. Zdejší jezera, laguny, smaragdově zelené kopce, křovinaté písečné duny na pobřeží a krásné pláže činí z Garden Route jednu z nejoblíbenějších turistických oblastí Jihoafrické republiky. Pobřeží pokračuje k nejnižšímu bodu Afriky- ke Střelkovému mysu, poté na severozápad ke Kapskému městu (Cape Town) kde se mění na chladnější, sušší a také skalnatější. Pobřeží s průzračnými lagunami a pláže se sněhobílým pískem činí z Garden Route místo pro dokonalou relaxaci. Ve vnitrozemí, v nadmořské výšce okolo 1000 až 1700m.n. m nalezneme rezervace Outeinqua a Tsitsikamma. Z míst na Garden Route, která stojí za návštěvu, zmíníme například:

  • Mossel Bay (místo kde přistál Bartholomeo Diaz roce 1488, u muzea je dodnes k vidění poštovní strom, do něhož si mořeplavci ukládali poštu)
  • Knysna-město ležící na okraji nádherné laguny, která se otevírá mezi dvěma vysokými útesy nazvanými HEADS (hlavy).Knysna je známá svými ústřicemi a každoročně se zde v červenci pořádá ústřicový festival.
  • Tsitsikamma-národní park, třetí nejnavštěvovanější v JAR. Tsitsikamma znamená v jazyce khoisanů Místo třpytivých vod. V parku naleznete nejhlubší Bungee Jumping na světě-216 m, projdete se deštným pralesem, přejdete visutý most nad Storms River a rychlou lodí navštívíte ústí řeky a jeskyni s netopýry.
  • ADDO-v současnosti největší sloní rezervace o rozloze víc než 120tisíc ha, založena roku 1931. V parku žije přes 300 slonů afrických, různé druhy antilop, kaferští buvoli, prasata bradavičnatá, zebry, a pokud budete mít štěstí, zahlédnete i skutečné divoké lvy nebo hyeny.
  • Constancia a Stellenbosch-vinařské oblasti, v nichž se nachází mnoho větších i menších vinařských usedlostí. Většina z usedlostí pořádá ochutnávky vín a bylo by snad hříchem neposedět ve stín a nevychutnat si sklenku vína s výhledem na panorama okolních vinic.
  • Hout Bay-Rybářský přístav, kde lze sledovat rybáře vykládající ryby, vyjet si na lodi k Duiker Island- kolonie lachtanů (někdy se poštěstí zahlédnout bílého žraloka), nebo kde lze posedět v Mariner´s Wharf  a okusit pochoutky z čerstvě ulovených ryb.

A spousta dalších míst, na nichž si vychutnáte Afriku plnými doušky dle svých přání.