OBECNÉ INFORMACE PRO CESTOVATELE DO JAR

Jižní Afrika je kulturní a civilizovaná země. Není třeba obávat se děsivých situací známých z jiných částí Afriky. Při balení zavazadel mějte na mysli, že jediné, co skutečně potřebujete je cestovní pas, pojištění, platební karta nebo hotovost na dobu pobytu a především dobrá nálada. Vše ostatní je možné v JAR zakoupit za ceny stejné nebo nižší než v ČR. Jihoafrická republika je zemí klidu a pohody.

“ Nechte africké teplo prohřát vaši duši.“

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Přesuny klimatizovaným mikrobusem, případně pronajatým autem. Ubytování na turistické úrovni  3-4 hvězdy v dvoulůžkových pokojích. Není třeba brát ručníky, na farmách praní prádla. Jídlo je v JAR velmi chutné-hodně zeleniny, masa a ryb. V případě speciálních dietetických požadavků, nám prosím tento fakt sdělte již při objednávání zájezdu.

Každý náš zájezd je individuální akcí pro malou skupinu s průvodcem!!!!

ČAS

Čas je identický s naším letním časem, v období zimního času +1hodina

TEPLOTY

Teploty ve vnitrozemí 20-25°noc/ 30 -37°C den, u moře 20-30°C. V období našeho léta, tj. africké zimy počítejte s nižšími teplotami především večer a v noci a zvýšenou pravděpodobností dešťových srážek.

MĚNA

Místní měnou je RAND (ZAR), kurz cca 11 ZAR za 1 EUR, 1 ZAR je cca 2.5 CZK. Lze měnit Eura i US dolary. Bez problémů lze všude platit kartami (kromě tržišť) a vybírat z nich v bankomatech. Vždy si uschovávejte účty a lístky z ATM pro možnost vrácení DPH, nebo případnou bezplatnou výměnu zbylých ZAR na letišti.

Bankovky v nominálních hodnotách  200R, 100R, 50R,20R a 10R. Mince v hodnotě  5R, 2R, 1R, 50c, 20c, 10c a 5c. Rand se dělí na 100centů.

 • 1 benzínu stojí průměrně 10 randů
 • Oběd pro jednoho od 70 randů
 • Láhev vína přibližně od 30 randů

MěstoDiamantový důlMěsto

ELEKTŘINA

Elektřina má 220-230V střídavých, 50Hz. Ve většině hotelů a na farmách jsou k dispozici bezplatně na pokojích k zapůjčení adaptéry.

V PŘÍPADĚ TÍSNĚ

Pokud se dostanete do jakýchkoliv potíží a nebudete právě s naším průvodcem, volejte prosím naší CK (nonstop) linku +00420 776 345 992. V naléhavých případech prosím volejte rovnou lokální tísňové linky.

 • POLICIE 10111
 • AMBULANCE A HASIČI 10177
 • TÍSŇOVÉ VOLÁNÍ Z MOBILNÍCH TELEFONŮ 112

V případě, že se stanete obětí trestného činu, nebo se zraníte, vždy si vyžádejte protokol v písemné formě a číslo případu. Budete je následně potřebovat pro účely pojištění a pro sledování, jak váš případ postupuje.

PAS

Cestovní doklad pro cestu do JAR musí platit ještě minimálně půl roku po vstupu do země a musí mít 2 volné stánky. Žádné vízum dopředu, žádné další požadavky. V případě, že plánujete cestu s větším časovým odstupem, doporučujeme obstarat si pas s biometrickými údaji. Většina kontrol na letištích je pak snazší. Při vstupu nutné vyplnit ARRIVAL FORM, dostanete v letadle.

POJIŠTĚNÍ

Běžně máme všichni úrazové pojištění u kreditní karty- zkontrolujte rozsah a výši plnění.  V opačném případě se lze pojistit u kterékoliv zdravotní pojišťovny. Na požádání za Vás rádi vyřídíme. Při uzavírání pojištění prosím přihlédněte k charakteru zájezdu. Aktivity jako bungee jumping, jízda na koních, potápění se se žraloky atd. většinou spadají do vyšší kategorie pojištění, které není zahrnuto v pojištění k platebním kartám.

MEDIKACE

NENÍ NUTNÉ ŽÁDNÉ OČKOVÁNÍ, budeme mimo oblast malárie tzv.MALARIA FREE, žluté zimnice a podobně. Většinou nepotkáme ani komára. Doporučovaná jsou očkování proti Tetanu a Žloutence typu A, ale v žádném případě nejsou nutností. S sebou si vezměte léky, které pravidelně užíváte. V případě náhlého onemocnění není problém sehnat léky v lokálních lékárnách. Místní lékárníci jsou dobře vyškolení a umějí poradit ohledně příslušných léků.

VOLÁNÍ Z JAR DO ČR A PŘÍSTUP K INTERNETU

Předvolba pro volání z JAR do České republiky je 00420. Mobilní telefony z ČR většinou fungují, pouze na některých místech je omezený dosah sítě. Spojení přes internet je možné ve městech v internetových kavárnách. Na farmách NENÍ internet k dispozici.

ŘÍZENÍ AUTOMOBILU V JAR

Osoby starší 18 let, vlastnící mezinárodní řidičský průkaz, v němž nechybí novější fotografie majitele, můžou v JAR řídit bez omezení. V JAR se jezdí vlevo. Kromě míst, kde máte přednost danou dopravní značkou nebo dopravním policistou, musíte dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Dále je běžným zvykem zajet ke zpevněnému okraji vozovky, aby vás rychlejší vozidla mohla míjet zprava. Bezpečnostní pásy jsou povinné vepředu i vzadu. Maximální povolené rychlosti jsou 60km/h ve městech a 120km/h na dálnicích. Řízení pod vlivem alkoholu je trestné! U čerpacích stanic je běžnou praxí ocenit pomocníky 2-5ZAR. Na parkovištích ve městech s největší pravděpodobností narazíte na „automobilovou hlídku“ která vám pohlídá váš automobil. Při návratu hlídku odměňte spropitným v závislosti na tom, jak dlouho jste byli pryč, zda je noc, prší, je zima atd. Rozmezí 2-10ZAR. V JAR mají i PLACENÉ DÁLNICE A SILNICE (seznam míst zde http://www.aa.co.za/content/61/toll-fees). Řidiči by měli mít pro tento případ připraveny mince a menší bankovky. Dálniční poplatky nelze platit kreditní kartou! Úseky jsou vždy viditelně označeny a o výši poplatků se dozvíte z  informačních tabulí před placeným úsekem. PŮJČOVNY AUT - co budete potřebovat k zapůjčení automobilu? Cestovní pas, mezinárodní řidičský průkaz (praxe min. 3 roky) a platební kartu s dostatečným obnosem. Půjčovny neakceptují složení zálohy v hotovosti.

SPROPITNÉ

V Africe je běžným zvykem dávat spropitné. V restauraci si ke svému účtu připočítejte 10%, pokud jste velice spokojeni, připočítejte 15%. Hotelovým portýrům je vhodné dát 2-5ZAR za zavazadlo.

SMLOUVÁNÍ NA TRZÍCH

Afričtí obchodníci jsou zvyklí tvrdě smlouvat o svých cenách, protože chtějí své zboží prodat téměř za jakoukoliv cenu. Nebojte se proto užít si smlouvání, obchodníků je většinou spousta a není problém se případně k obchodníkovi vrátit, pokud jinde lepší cenu neusmlouváte. Smlouvání je hra, tak si jí užijte!

VAT

VAT neboli DPH. Většina zboží, mimo základních potravin je zatížena 14% DPH, uschovejte si, proto prosím účty pro možné vrácení DPH na letišti při vašem odletu. Pokud se rozhodnete pro vrácení daně, mějte na letišti připraveny účty a zakoupené zboží pro kontrolu celního úřadu. 

CO SI VZÍT S SEBOU

Jižní Afrika je velmi neformální, proto si s sebou vezměte vybavení jako k moři na dovolenou. Bude teplo, občas až horko (25-38° ve vnitrozemí, 18-32° u moře).  Volné boty- sandály (neplánujeme žádné náročné pochody).  Na místě bude možné prát prádlo- stačí výbava cca na 4 dny. Obvykle stačí dvoje šortky, 4 x tričko, trochu spodního prádla. Není nutné žádné reprezentativní oblečení-vše volné a sportovní. Doporučenými materiály jsou bavlna a len v barvě hnědé, olivově zelené nebo khaki. Na safari se vyvarujte jasných barev, jako je bílá a modrá. Je prokázáno, že zvířata jsou na tyto barvy velice citlivá. Nezapomeňte na lehkou nepromokavou bundu a lehký svetr (večery mohou být chladné). Pokud plánujete jezdit na koních (i pokud ježdění neplánujete, ale možná vás okolnosti přesvědčí)doporučujeme přibalit jedny dlouhé kalhoty. Oceníte je večer u ohně nebo při procházení buší. Naprostou nezbytností jsou pokrývka hlavy, sluneční brýle, plavky a opalovací krém.

Dobré je vzít slušný fotoaparát s větším přiblížením, dalekohled a kameru.

Kabinové zavazadlo do letadla teoreticky do 6kg- do něj vše drahé a rozbitné- kamera, fotoaparát, léky na dobu letu plus 24 hodin následujících pro případ ztráty zavazadel. Velké zavazadlo do 20 kg (někdy nechají až 30 kg bez doplatku, někdy naopak striktně vyžadují doplatek za nadváhu).

VELVYSLANECTVÍ ČR V JIŽNÍ AFRICE

936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria
P.O.Box 13671, Hatfield 0028- Pretoria
Telefon:  002712 412 380, 0027 12 431 2380
Nouzová linka: 0027/824160016
E-mail:  pretoria@embassy.mzv.cz
Web:    www.mzv.cz/pretoria
Provozní hodiny úřadu:            pondělí - pátek   07.45 - 16.15
Úřední hodiny pro veřejnost:   pondělí - čtvrtek 09.00 - 12.00

Moře JARSloniMost

O Jihoafrické republice podrobněji

Jihoafrickou republiku (JAR) najdete sevřenou mezi Indickým a Atlantským oceánem v jižní části afrického kontinentu. Pobřeží této země je rovinaté. Ve vnitrozemí naopak převládají pahorkatiny, pohoří a vyvýšeniny. Mezi nejznámější patří Kapské a Dračí hory.

Klimatické podmínky jsou rozmanité – od rozpálené západní pouště Kalahari až po subtropické klima na východě. Zima zde vrcholí od června do srpna. Průměrná teplota vzduchu během zimních měsíců dosahuje 19 °C a v letním období až 35 °C.

Největším městem Jihoafrické republiky je Kapské město. Mezi nejoblíbenější národní parky patří Addo Elephant poblíž Port Elizabeth, Krugerův NP (nejstarší africký park), Kalahari Gemsbok a několik dalších. Na jejich území žijí stovky druhů savců, plazů, ryb, obojživelníků, motýlů nebo ptáků. Narazit můžete na slony, zebry, antilopy, nosorožce, ale také lvy, levharty a gepardy.

Protože se v Jihoafrické republice nachází mnoho divoké zvěře, je oblíbeným místem pro všechny příznivce lovu.

Tato země má v legislativě zakotveno 11 oficiálních jazyků. Na celém jejím území se však bez problémů domluvíte anglicky.

Tipy na zajímavé výlety

 • Krugerův národní park
 • Kapské město
 • Johannesburg
 • Pretoria
 • Port Elizabeth
 • Národní park Addo Elephant
 • Stolová hora
 • Botanická zahrada Kirstenbosch
 • Rezervace Tsitsikamma
 • Voortrekker Monument
 • Národní park Kalahari Gemsbok
 • Rezervace tučňáků v Simon´s Town
 • Kaňon Blyde River
 • Vodopády Lisboa a Berlin
 • Přímořské letovisko Durban
 • Vinice Stellenbosch
 • Mys Dobré naděje

Více o státních symbolech a jejich významu čtěte ZDE

Více o Garden Route, čtěte ZDE